Почина поранешната ракометарка на Кометал ЃП, Јулија Портјанко

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Тажна вест ја погоди македонската спортска јавност. Утрово на 38-годишна возраст од непознати причини почина Јулија Портјанко, поранешната ракометарка на Кометал Ѓ. Петров и Македонија.

Таа во 2003 година пристигна во Кометал Ѓорче Петров и шест години настапуваше за тимот кој доминираше во македонскиот женски ракомет. Потоа го носеше дресот за Ушкудр, Арвор и Звезда Звенигород, за во 2013 година повторно да се врати во Македонија.

Оваа ракометарка доби македонско државјанство и настапуваше за македонската ракометна репрезентација, а последно го облече националниот дрес на ЕП во 2012 година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи