Шест новозаразени и девет оздравени од корона во Прилеп


Во последните 24 часа направени се 1.843 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 88, Кавдарци – 10, Велес – 7, Прилеп – 6, Охрид и Крива Паланка – по 4, Куманово и Битола – по 3, Гостивар и Кичево – по 2, Демир Хисар – 1.

Регистрирани сe 423 оздравени пациенти од: Скопје – 246, Куманово – 65, Струмица – 18, Штип – 11, Прилеп и Охрид – по 9, Тетово – 7, Кавадарци и Кратово – по 6, Велес, Крива Паланка, Кочани и Валандово – по 5, Битола, Струга и Гевгелија – по 4, Свети Николе и Пробиштип – по 3, Виница – 2, Гостивар, Неготино, Ресен, Делчево, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 6 лица: 2 починати лица од Куманово (63 г и 68 г) и по едно починато лице од Скопје (77 г), Тетово (85 г), Крива Паланка (27 г) и Струмица (80г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 1.843 тестови преку: ИЈЗ – 52, ЦЈЗ Скопје – 0, ЦЈЗ Битола – 10, ЦЈЗ Прилеп – 52, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово – 11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8 Септември – 0, Институт за микробиологија – 0, Жан Митрев (Филип Втори) – 97, Авицена – 103, Биотек – 100, Систина – 49, лабораторија Лаор – 0, Синлаб – 0, Ремедика – 0, Плодност – 27, Генеа – 0, Никоб лаб – 311, ВФВ Медикал – 45, Ели Медика – 15, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 970.

Досега во земјата се направени вкупно 1.326.737 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.132 бројката на оздравени пациенти е 181.619, на починати е 6.855, а бројот на активни случаи изнесува 6.658.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи