Зимница во Амбасадата на САД: Амбасадорката направи македонски ајвар

Facebook
Twitter
Email
Print


Амбасадорката на САД во Скопје, Кејт Мери Брнс, објави видео на Фејсбук како прави македонски ајвар во амбасадорската резиденција.

Ajvar season

Сезона на ајвар во резиденцијата на нашата амбасадорка со специјалниот “Ред Дог“ ајвар. Кои се вашите омилени традиции за храна?

Sezona e ajvarit në rezidencën e ambasadores sonë, me ajvarin special “Red Dog”. Cilat janë ushqimet tuaja të preferuara tradicionale?

Ajvar season at the Ambassador’s residence with the special “Red Dog” ajvar. What are your favorite food traditions?

Posted by U.S. Embassy North Macedonia on Tuesday, 12 October 2021

„Во Македонија ако е есен, време е за aјвар! Го сакаме и правиме ајвар секоја година, со рецепт од готвачот на резиденцијата. Оваа година видео тимот на амбасадата го сними тој момент“, напиша амбасадорката на Твитер.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи