Дизелот поевтинува од полноќ

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати.

Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се намалува 3,00 денари/л, а малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува 1,50 денар/л. Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ не се менуваат.

Со тоа цените на горивата ќе изнесуваат:

ЕУРОСУПЕР БС–95        84,50 ден/лит,

ЕУРОСУПЕР БС–98        87,00 ден/лит,

ЕУРОДИЗЕЛ (Д–Е V)     92,00 ден/лит

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува 1,082 денар/кг и сега ќе изнесува 50,391 денари/кг.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи