Паркинг просторот како дел од полетувалиштето за параглајдеристи е во завршна фаза

Паркинг просторот како дел од полетувалиштето за  параглајдеристи и придружни содржини е во завршна фаза.

Основната цел на овој проект е со новопроектираното сообраќајно решение да се  обезбеди безбеден и непрекинат динамичен сообраќај, зголемување на квалитетот на  паркинг услугата, зголемување на искористеноста на секое паркинг место, односно обртот и измената на паркирањето и зголемување на нивото на безбедноста на сообраќајот во подрачјето каде е изграден паркингот.

Предвидени се 38 паркинг места за патнички автомобили од кои 2 за инвалидизирани лица, 4 паркинг места за комби возила и 3 паркинг места за моторцикли. До паркинг просторот е предвидена и автобуска постојка.

„Овој паркинг ќе биде со исклучително значење поради својата местоположба и честиот сообраќаен метеж кој се создава во овој дел, особено во периодите кога се одржуваат натпреварите во параглајдерство. Со новата патна инфрастуктура, сообраќајната сигнализација ќе придонесеме кон разубавување на градот, иновативност и секако, подобрување на локалната економија“, велат од Општина Крушево.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи