„Не зборувај на мобилен додека возиш“ – заедничка превентивна активност на ОВР Крушево и РСБСП


Денеска (17.05.2023) полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Крушево, при СВР Битола, а во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата реализираа превентивна активност од кампањата – „Не зборувај на мобилен додека возиш“.

„Превентивната активност беше реализирана на неколку патни правци во и околу Крушево, при што полициските службеници преку непосреден контакт со учесниците во сообраќајот укажуваа на обврската која ја имаат како возачи – да не користат мобилен телефон додека возат. Истовремено беше укажувано и за казнените одредби кои следуваат за непочитување на оваа законски пропишана норма. Покрај тоа, а во рамки на активноста од страна на полициските службеници на возачите беа делени и едукативни печатен материјал, изработен во соработка со РСБСП, а се со цел зголемување на свеста кај учесниците во сообраќајот, во интерес на својата лична, но и безбедноста на другите учесници во сообраќајот“, информираат од СВР Битола.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи