Јанески: Партиите станаа “султанати“, државата е руинирана на секое поле, ништо не функционира, иднината е во граѓанските движења


Инфо Компас започнува со нова сезона на емисијата Инфо Регион, во која гости ќе бидат граѓани од различни профили, струки и области со кои што ќе поразговараме за актруелните состојби и проблеми со кои се соочуваме. Секако тука секогаш даваме простор и за афирмација на сите оние кои постигнале одреде и успеси и го афирмирале Прилеп на некое поле.

Во оваа прва емисија од новата сезона наш гостин е Емил Јанески, поранешен директор на ЈКП „Водовод и Канализација“ – Прилеп, а сегашен претседател на граѓанското движење „За нашите граѓани“. Со Јанески поразговаравме на повеќе актуелни теми меѓу кои и : Зошто си замина од СДСМ?; Зошто СДСМ изгуби на локалните избори со 7.500 гласови разлика, што беше пресудно;, Како работеше или неработеше претходната локална сампоуправа, а како работи или неработи сегашната локална самоуправа?; Во што граѓанските движења се поразлични од партиите?; Зошто партиите се претворија во одредени „султанати“?;, Зошто не треба да имаме уставни измени и многу други актуелни теми.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи