Се зголемува цената на дизелот од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажнита цена на дизелот од полноќ за 2 денари, додека цените на бензините остануваат непроменети.

Па така од 15.7.2023 година, од 00.01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– моторен бензин „евросупер БС-95“ – 80,00 (денари/литар)

– моторен бензин „евросупер БС-98“ – 82,00 (денара/литар)

– дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 72,50 (денара/литар)

– масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 70,00 (денари/литар)

– „мазут М-1 НС“ – 41,784 (денар/килограм)

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи