12 сертифицирани негуватели од општина Долнени ќе обезбедуваат помош и поддршка за независно живеење на 36 лица

Министерката за труд и социјална политика г-ѓа Јована Тренчевска денес во Општина Долнени ја додели лиценцата на давателот на социјални услуги, Здружението „Центар за развој и едукација“, кое ќе ја обезбедува услугата „Помош и нега во домот“ за општините Долнени, Кривогаштани и Прилеп.

Вкупно 12 сертифицирани негуватели од општина Долнени ќе обезбедуваат помош и поддршка за независно живеење на 36 лица со попреченост, лица над 65 години кои живеат сами и лица со намалена функционална способност кои живеат во населените места во општина Долнени.

„Општина Долнени продолжува и понатаму да ја унапредува социјалната заштита и грижа и да ги доближува социјалните услуги до своите жители кои имаат ваква посебна потреба“, истакна градоначалникот Урим Ибески.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи