Турнир во забрзан шах во просториите на СОУ „Орде Чопела“ по повод 3-ти Ноември

Денес во просториите на СОУ „Орде Чопела“ по повод 3-ти Ноември се одржа турнир во забрзан шах во организација на Шаховскиот клуб „Прилеп“, а со поддршка од Општина Прилеп и Советот на Општина Прилеп, на кој што учество зедоа околу 60 учесници од средните училишта од градот.

„Шахот го тренира логичкото размислување. Тој не учи како да се донесуваат одлуки, ја тренира меморијата, ја зајакнува волјата и ги мотивира децата да победуваат, но и ги учи како да се справат со поразот“, рече градоначалникот Борче Јовчески.

Турнирот е дел од активности при прославата на 3-ти Ноември, Денот на ослободување на град Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи