ЛАГ АГРО ЛИДЕР дел од партнерскиот конзорциум на платформата Green Up Learning


Претставници на ЛАГ АГРО ЛИДЕР од 10ти до 13ти јуни 2024 учествуваа на Активност за учење, обука и настава во просториите на едукативнот хаб на КАРДЕТ во Никозија, Кипар заедно со партнерските организации од Шпанија, Италија, Словенија, Грција и Кипар во рамките на проектот Green Up Yourself.

Во текот на заедничката работа се  финализираше платформата Green Up Learning со можностите што ги нуди како бесплатен ресурс за едукаторите, обучувачите и младите да може да го искористат уникатниот потенцијал на руралните области кон промовирање зелени вештини и претприемништво.

Во наредниот период младиските работници, едукаторите и младите ќе може да пристапат до е-курс, материјали за обука за зелено претприемништво  со сеопфатни модули за различни аспекти на зелениот бизнис и дигиталните компетенции, а дополнително е обезбедена и менторска поддршка за идни млади препримачи во светот на зелената економија.

 

 

За повеќе информации за оваа иницијатива насочена кон поттикнување на еколошка одржливост и зелено претприемништво кај младите во руралните области, посетете ја официјалната веб-страница Green Up Yourself.  Проектот е поддржан од Еразмус+ програмата.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи