Општина Прилеп апелира да не се сечат гранките од липите во градот

Локалната Самоуправа на Општина Прилеп апелира до сите граѓани да не вршат сечење, кршење на гранки и кастрење на липите кои се на јавна површина и врз кои се врши  нестручна берба на  липовиот цвет .

Уништувањето на јавното зеленило во градот е казниво по закон.

За заштита на липите, во овој временски период, надлежниот  Инспекторат при Општина Прилеп заедно со полицијата ќе бидат на терен и ќе ги санкционираат сите оние кои ќе бидат затекнати на лице место.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи