Македонија под екстремно топол бран во текот на оваа седмица

Македонија денес ја зафати екстремно топла воздушна маса со температури и до 40 степени. Од Хидрометеоролошкиот завод најавија за многу топло време преку цела недела, особено во централните и југозападните предели од земјава, а UV индексот ќе биде висок и ќе изнесува 9.

Во меѓувреме, лекарите советуваат во текот на денот кога температурите се многу високи да се избегнува излегување надвор, освен во неизбежни случаи. Во овој период лекарите препорачуваат лесна, свежа храна и што е можно повеќе вода. Во случаи кога граѓаните треба да бидат изложени на сонце, се препорачува носење капа, вода и светла облека.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи