Tрошоците за живот за месец јуни во Македонија се зголемени за 3,2 отсто

Facebook
Twitter
Email
Print

Државниот завод за статистика соопшти дека во однос на истиот период лани, трошоците на животот за месец јуни во Македонија се зголемени за 3,2%.

„Трошоците на живот во јуни 2024 година, во однос на јуни 2023 година, се зголемени за 3,2 отсто, а цените на мало се зголемени за 4,1 отсто“, објави ДДржавниот завод за статистика.

Намалувањето на инфлацијата во јуни 2024 година, во однос на мај 2024 година, е резултат на намалувањето на трошоците на животот во следните групи: транспорт за 4.2 %, комуникации за 0.4 %, храна и безалкохолни пијалаци за 0.3 %.

Во јуни 2024 година, во однос на мај 2024 година, зголемување на трошоците на живот е забележано во следните групи: здравје за 1.2 %, разновидни стоки и услуги за 0.9 %, ресторани и хотели за 0.7 %, рекреација и култура за 0.5 %, домување, вода, електрика, гас и други горива за 0.3 %, мебел, покуќнина и одржување на домаќинствата за 0.2 %, облека и обувки за 0.1 %.

Трошоците на животот во групите алкохолни пијалаци, тутун и наркотици и образование остануваат на исто ниво како и во претходниот месец.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи