Извидници – неформално образование за интелектуален, психички и духовен развој на младите луѓе

Ако некогаш сте слушнале како постарите ви раскажуваат приказни за дружењата од тоа “нивното време“, тогаш сигурно не сте пропуштиле

Дознај повеќе

Секое лето македонските студенти масовно одат на печалба во Германија

Студенти од цела Македонија и ова лето како и секоја година ја напуштаат државата привремено, со една единствена цел, заработка

Дознај повеќе

Шакировски : Крушево, Пелагонија и околните планини ги имаат едни од најдобрите терени за параглајдинг во светот

Баки Шакировски е пилот од 1994 година, Екс Тим Лидер на Македонската репрезентација во параглајдерство, организатор на меѓународни натпревари во

Дознај повеќе

Предавање за лажните вести и медумската писменост на средношколците од СОУ „Наум Наумоски – Борче“ во Крушево

ЛАГ Агро Лидер започна иницијатива за Промовирање на медиумската писменост и граѓански активизам во руралните средини со поддршка на Македонскиот

Дознај повеќе

Органското производство скоро и да не е застапено во македонското земјоделие

Само 0,56% од обработливото земјиште во Македонија во моментов отпаѓа на органско производство, а проекциите до 2020 година, согласно стратегијата

Дознај повеќе

Општина Новаци се збратими со турската општина Караџасу

Општина Новаци потпиша Декларација за збратимување со општина Караџасу од Република Турција, со која двете општини ќе соработуваат во голем

Дознај повеќе

ЛАГ АГРО ЛИДЕР промовира граѓанско новинарство во руралните средини

ЛАГ Агро Лидер во соработка со медиумите Инфо Компас и Зелена Берза, одржа дводневна обука за граѓански новинари од пелагонискиот

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien