ВИДЕО – Прилепчанецот Грданоски секој де го бележи времето над 60 години – имаме се помалку врнежи и се поголеми климатски промени

81 годишниот машински инжинер Миле Грданоски од Прилеп, кој се занимава со термо енергетика, од својата 14-та година по разни

Дознај повеќе

ВИДЕО – СК „Златоврв“ подготвен да стане првата спасувачка служба во Прилеп – уште една спектакуларна вежба на Шаторов Камен

Спелеолошкиот клуб „Златоврв“ од Прилеп ја организираше својата втора показна спасувачка вежба кај месноста Шаторов Камен. Додека првата се организираше

Дознај повеќе

ВИДЕО – Никогаш да не се повтори – Како гореше Трескавец пред точно 7 години

Пред точно 7 години на денешен ден до темел изгореа конаците манастирот Трескавец. За среќа огнената стихија не ја зафати

Дознај повеќе

ВИДЕО – 26 годишниот Филип Стојаноски го фати Светиот крст во Прилеп

Дваесет и шест годишниот Филип Стојаноски го фати Светиот крст кој денеска по повод празниокот Богојавление-Водици беше фрлен во Аква

Дознај повеќе

ФОТО ВЕСТ : Божик во манастирот Свети Никола во село Манастир – Мариово

Како се одбележа Божик во еден од најубавите манастири во прилепско, манастирот Свети Никола село Манастир – Мариово.    

Дознај повеќе

ВИДЕО – Прилеп горд чувар на традицијата – со голем број обичаи одбележан Бадник

Петгодишниот Даријан од Прилеп и оваа година од рано наутро се подготви за да биде од коледарската традиција. Го зеде

Дознај повеќе

ВИДЕО – Прилеп ја продолжува традицијата по 6-ти пат се одржа Бадниковата поворка

По повод Бадник денеска во Прилеп по 6-ти пат се одржа Бадниковата поворка. Дечињата носејќи ја макетата на пештерата во

Дознај повеќе

ВИДЕО – Детскиот црковен хор во Прилеп единствен во Македонија кој го негува источното црковно пеење

Детскиот црковен хор кој пее во црквата „Света Петка“ во населбата Точила во Прилеп е единствениот детски црковен хор во

Дознај повеќе