Фиџи потресен од два силни земјотреси

Facebook
Twitter
Email
Print

Два силни земјотреса ги погодија бреговите на Фиџи, едниот со силина од 6.5%, додека другиот со 5.1% според Рихтер.

 

Посилниот земјотрес бил на голема длабочина од 104 километри во Тихиот Океан, со епицентар на 824 километри јужно од главниот град на Фиџи, Сува. Додека пак “послабиот“ земјотрес бил регистриран 289 километри северно од островот Ндои, на длабочина од 579 километри.

 

И покрај силината на земјотресите, засега нема податоци за жртви или материјални штети, а не е издадено ниту предупредување на можна појава на цунами.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи