Лидерот на ИСИС, за кој се веруваше дека е мртов, се појави на ново видео

Facebook
Twitter
Email
Print

Спиритуалниот лидер на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, се претспоставуваше дека е убиен во руски воздушен напад во сирискиот град Рака во јуни годинава. Сепак после 11 месечна тишина, тој повторно се на видео.

 

Четириесет и шест минутната снимка беше објавена од страна на Ал-Фуркан новинската агенција, која се поврзува со Исламската држава и за прв пат по ноември минатата година ал-Багдади излегува на видео. Во снимката, која според експертите е автентична, тој повикува на нови напади врз медиумските и идеолошки центри на „неверниците“.

 

„Продолжете го својот џихад и светите операции, не дозволувајте Крстоносците да уживаат во добар живот во своите земји додека вашите браќа се соочуваат со бомбардирање, убивање и деструкција“, изјавува Багдади во видеото.

 

Тој ги повикува борците насекаде во светот да не се откажуваат од џихадот, потенцирајќи дека е нивна одговорност жртвите од минатото да не бидат залудно паднати.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи