Видео-ВМРО-ДПМНЕ: Преку енергетски проекти до помали сметки

Преку големиот број на проекти кои се планирани за наредниот мандат во областа на енергетски ефикасно домување, граѓаните ќе остварат заштеда на енергија и помали сметки. Ќе се субвенционира промената на старите фасади кои не ги задоволуваат изолационите критериуми со нови енергетски ефикасни термоизолациони фасади, истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ Прилеп во денешната прес конференција.

 

Прес конференцијата ви ја пренесуваме во целост.

 

 

„Со цел да го подобриме квалитетот на живот на нашите сограѓани и да го зачуваме семејниот буџет на домаќинствата, ќе реализираме голем број на проекти во областа на енергетски ефикасното домување.

 

Голем број од станбените згради во Прилеп се градени пред повеќе децении и веќе не ги задоволуваат критериумите на енергетска ефикасност а граѓаните плаќаат високи сметки за надомест за потрошувачка на енергија.

 

Кај колективното домувањеќе субвенционираме промена на енергетски ефикасна термоизолациона фасада, ПВЦ дограма, стакларници на скалишен простор и влезни врати на станбените згради. Со ова граѓаните долгорочно ќе ја намалат потрошувачката на енергија до 40% и значително ќе ги намалат давачките што позитивно ќе се одрази на семејниот буџет.

 

За промена  на термоизолациона фасада  кај индивидуалното домување  ќе субвенционираме 20 % од вкупната вредност за изведба на фасадата од објект за семејно домување, а максимум до 500 евра денарска противвредност.

 

Покрај обезбедувањето на градежни парцели за изградба на куќи по крајно поволни услови, ќе им помогнеме на младите брачни парови и на повеќечлените семејства да го решат станбеното прашање и преку повластено намалување на комуналиите за изградба на семејни куќи.  Ќе субвенционираме промена на фасади во центарот на градот и други згради во општината а воедно ќе го субвенционираме и оддржувањето на лифтовите во станбените згради.

 

Со овие мерки и проекти домаќинствата ќе остварат заштеда на енергија, ќе се штити животната средина и најважно од се, со плаќањето на помали сметки за енергија ќе се оствари финансиска заштеда и подобро планирање на семејниот буџет.

 

Со работа, за подобар живот на граѓаните!“, изјавија од ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи