Терористички напад во Канада

Facebook
Twitter
Email
Print

Канадската полиција притвори 33 годишен маж по нападите со возило и нож што ги изврши во градот Едмонд.

 

Инцидентот се случил откако маж удрил со кола во полициска барикада пред „Комонвелт“ стадионот, каде што се играл натпревар во чест на Канадските сили. На лице место осомничениот неколку пати го прободел со нож полицаецот на должност, кој што не е во животна опасност. Откако се обидел да избега од лице местото со камион, по потера со полицијата тој удрил во случајни пешаци повредувајќи четворица, пред да изгуби контрола врз возилото и да се преврти, каде што бил и уапсен.

 

Иако напаѓачот дејствувал сам, полициските сили ќе ги испитаат сите можни конекции на други лица вклучени во инцидентот. Случајот се третира како акт на тероризам, бидејќи на задното седиште на автомобилот било пронајдено знаме на Исламската држава.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи