Лесна победа на Вардар над ППД Загреб

Facebook
Twitter
Email
Print

Победата над хрватскиот претставник е осма по ред за „црвено црните“ во најелитното натпреварување и претставува нов клупски рекорд по број на победи во серија во Лигата на шампионите.

 

Хрватите играа рамноправен ракомет само до 14. минута кога резултатот беше 4:4. Тогаш Канељас погоди за 5:4 и од тој момент почна да работи машинеријата на Вардар. До крајот на средбата „плинарите“ не успеаја да го загрозат резултатот и Вардар со тоа ја прокнижи својата трета победа по првите три кола, со резултат 28-21.

 

„Лошо отворивме, како да не стануваше збор за меч од Лигата на шампионите. Сепак, набрзина се разбудивме, заигравме како што треба и на крајот заслужено победивме. И кога промашувавме контранапади и зицери одбраната ни беше како што треба, па ни овозможи да имаме солидна предност и победата воопшто да не се доведе во прашање“ – истакна Гонзалес на прес-конференцијата по натпреварот.

 

Крилото на Вардар, Даниил Шишкарев му честита на својот тим за третото добро издание, а воедно и третиот триумф во елитата оваа сезона.

 

„Влеговме тешко во првите минути, но потоа почнавме да играме како што знаеме и дојдовме до водство кое мудро го држевме во своите раце. Ниту еднаш не го испуштивме водството, а мечот го решивме на стартот на вториот дел кога имавме добра одбрана и ги сопиравме. Честитки за сите, многу сме задоволни што имаме три од три и одиме понатаму. Ја заслуживме оваа победа“, изјави Шишкарев.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи