Косово се откажа од барањето за членство во УНЕСКО и Интерпол

Facebook
Twitter
Email
Print

Приштина синоќа соопшти дека привремено се откажуваат од барањето на Косово за членство во УНЕСКО и во Интерпол. Од косовското Министерство за надворешни работи соопштија дека ова откажувањето од ова барање било донесено со целосна и блиска соработка со САД, Британија, Франција, Германија и Италија.

 

„Министерството за надворешни работи оценува дека тие акции придонесуваат за зајакнување на меѓународната положба на Косово, натамошно унапредување на односите со партнерските и сојузничките земји, гарантирање безбедност и унапредување на мирот во регионот. Косово досега се придружи на повеќе од 60 регионални, континентални и глобални организации и секоја акција на поднесување барање, процедура или процес за добивање членство, се презема во целосна и блиска координација со стратешките и историските сојузници на Косово, односно САД и ЕУ“, се наведува во соопштението.

 

Во соопштението се додава дека членството на Косово во регионалните, континенталните и светските организации, односно ОН и агенциите поврзани со нив, и понатаму останува приоритетна цел на Приштина.

 

Инаку ова одложување уште пред неколку месеци го најави косовскиот министер за надворешни работи Емануел Демај.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи