Хрватска усвои закон за заштита на бездомните животни

Facebook
Twitter
Email
Print

Хрватскиот Сабор изгласа Закон за заштита на животните со кој се забранува убивање на бездомни животни и формирање на најмалку едно „не убивај“ засолниште на подрачјето на секоја регионална единица, во кое би биле сместени најмалку 50 животни.

 

Законот предвидува контрола на популацијата на „несакани“ кучиња, како и подобар надзор над одгледувањето на кучиња. Хрватските власти очекуваат дека на овој начин ќе се намали бројот на напуштени животни и дека мнозинството на постоечките засолништа ќе можат да ги прифатат сите напуштени животни и да ги задоволи пропишаните стандарди.

 

Со законот сите единица на локалната самоуправа се обврзани да ги финансираат засолништата за бездомни животни. Целта на законот е да се вдоми секое напуштено животно и да се обезбеди соодветна ветеринарска нега и со овој закон Хрватска конечно добива Закон за заштита на животните која ја сместува во врвот на европските земји во грижата за животните.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи