Хамилтон победи во Јапонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Кога Ф1 циркусот се префрли во Азија за трката во Сингапур пред неколку недели, никој не се надеваше дека трката во шампионатот на возачи ќе биде веќе завршена со трката во Јапонија.

 

Но токму тоа се случи со победата на Хамилтон утрово на Јапонското Гранд При. Со оваа победа, бодовна разлика со возачот на Ферари и негов главен конкурент Себастијан Фетел, кој беше принуден предвреме да ја заврши трката поради дефект, се искачи на 59 бодови, на само четири трки до крајот.

 

Доколку Хамлитон го победи Фетел со 16 бодови разлика на следната трка во Остин и математички сè ќе биде готово. Хамилтон ќе биде најуспешниот возач во Формула 1 од Британија, освојувајќи ја својата четврта титула во овој шампионат, без разлика дали тоа ќе биде во САД, Мексико, Бразил или Абу Даби, со што ќе го помине легендарниот Сер Џеки Стујард.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи