По Турција и Саудиска Арабија ќе го набави рускиот C-400

Facebook
Twitter
Email
Print

Руската Федерална служба за воено-техничка соработка соопшти дека денеска било догорено Русија да и го испорача на Саудиска арабија  системот за противвоздушна одбрана С-400.

„Потврдуваме дека со Саудиска Арабија е постигнат договор за испорака на ракетни системи за противвоздушна одбрана С-400, противтенковски ракети Корнет-ЕМ, ракетен систем ТОС-1А, автоматски фрлач на гранати АГС-30 и пушки АК-103 Калашњиков“, соопшти Федералната служба.

Саудиската телевизија „Ал-Арабија“ минатата недела јави дека за време на посетата на кралот Салман во Москва бил постигнат договор Саудиска Арабија да купи руски ракетен систем С-400.

Претходно аванс за купување на овој руски ракетен систем С-400, уплати и Турција.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи