ВИДЕО – Ристески : Да не дозволиме некој да ни ја менува историјата и она што не прави посебен ентитет на Балканот

На овој голем датум за Прилеп и Македонија, гордост е да се биде прилепчанец, да се биде жител на градот херој кој има дадено над 600 жртви во оваа антифашистичка револуција. Истакна кандидатот за градоначалник на Прилеп од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Марјан Ристески.

 

 

Изјавата ја пренесуваме во целост.

 

„Она што го оставиле овие луѓе тука, а тоа е најсветото, нивните животи каде се поклонуваме тука на Могилата на непобедените. Тие оставиле аманет и завет за сите сегашни и идни генерации да ја сакаме и почитуваме историјата, традицијата и културата на македонскиот народ. Да не дозволииме некој да ни ја менува историјата, да ни ги менува сите историски датуми кои што не прават да бидеме горди и посебни како ентитет на Балканот.

 

Јас во оваа прилика на сите во Прилеп и Македонија им го честитам овој голем празник и понатаму Прилеп и Македонија да продолжуваат да се развиваат економски со носење на нови инвестиции, нови работни места, да има капитални инвестиции во инфраструктурата и се што носи подобар просперитет на Прилеп и Македонија.

 

Тоа е целта на овие сегашни генерации, целта е евро-атланско интеграција на Р. Македонија, но не по секјоја цена“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи