ВИДЕО – ВМРО-ДПМНЕ : За ВМРО ДПМНЕ граѓаните се секогаш на прво место !

За ВМРО ДПМНЕ граѓаните се секогаш на прво место!  Затоа предвидовме во нашата програма реализација на уште многу нови проекти кои ќе го направат поквалитетен и подостоинствен животот на сите наши сограѓани. Истакнаа на денешната прес конференција од ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.


Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

 

На семејствата кои имаат принова и живеат на територијата на општина Прилеп ќе им доделиме парична помош од 12.000 денари а за дечињата од претшколска возраст ќе изградиме 3 нови детски градинки и ќе го решиме проблемот од недостаток на сместувачки капацитети за нашите најмили.

На секој првоодделенец во општината ќе му обезбедиме ранец и ученички прибор, а учениците во основните и средните училишта ќе добијат бесплатни училишни униформи.Сите училишта на територијата на општината ќе добијат енергетски ефикасни фасади, нова опрема и партерно уредување и на учениците ќе им обезбедат современи услови за образование.

Ќе набавиме нови 10 автобуси и ќе овозможиме нови линии во јавниот градски сообраќаен превоз а за пензионерите ќе овозможиме бесплатен превоз секоја среда, сабота и недела.

Посебно внимание во нашата работа ќе посветиме и на заштитата на економски и социјално ранливите семејства и граѓани и на граѓаните со инвалидитет и попреченост.

За инвалидизираните лица ќе обезбедиме набавка на по 5 електрични колички годишно, ќе отвориме центар за поддршка на млади лица со хендикеп и посебни потреби каде лицата ќе имаат можност да стекнат одредени работни и професионални вештини со кои ќе бидат конкурентни на пазарот на труд, ќе продолжиме да организираме крводарителски акции и хуманитарни турнири и ќе отвориме Дневен центар за возрасни лица со тешка и најтешка попреченост.

Ќе ја продолжиме практиката за склучување на договори за вршење јавни работи со лица кои се од социјално ранлива категорија а договорите ќе бидат склучувани за период од најмалку девет месеци, а програмата ќе се реализира континуирано секоја  година.

Заедно, продолжуваме да се бориме за подобар живот за секој граѓанин во општина Прилеп!

Ве повикуваме, заедно и после 15 октомври да продолжиме да се бориме за економски развиена, модерна општина!  За Прилеп!

 

Секогаш работа! Секогаш Прилеп!

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи