Започна Фестивалот на новиот германски филм во Прилеп

Facebook
Twitter
Email
Print

Со филмот „Tschik“ ( Чик ) синоќа во киното „Мис Стон“ започна Фестивалот на новиот германски филм во Прилеп. На отворањето присуствуваа и претставници од Германската амбасада.

 

Фестивалот продолжува денеска и утре, а на програмата се следните филмови :

 

 

Петок, 13.10.2017

 

  • „Тони Ердман“ режија Марен Аде, трагикомедија. За публика од над 12 години. Добитник на германската филмска награда 2017 , златна награда во категориите – „најдобар игран филм, најдобра режија, најдобра женска и машка главна улога, најдобро сценарио“, Европска фимсла награда 2016, Номинација за оскар за 2017 – Најдобар филм од неанглиско говорно подарчје“, Номинација за Златен глобус 2017. Во00 часот.

 

  • „Херберт“, режија Томас Штубер, драма. Силна трогателна приказна, автентична драма за еден боксер и неговата последна борба. Добитник на германската филмска награда 2016 , сребрена награда во категориите ,, најдобар игран филм и најдобра машка улога. Во 20 часот.

 

 

Сабота, 14.10.2017

 

  • „Авантурата на Нели“, детски филм, режија Доминик Весели. Забавен филм за целото семејство, пледоаје за соживотот и храброста да се бранат сопствените убедувања“. Добитник на германската филмска музичка награда за 2016. Во 16 часот.

 

  • „На иста висина“, филм за младинци, режија Јоаким Долхопф, Ефи Голдбрунер. Во 18.00 часот

 

  • „24 недели“, драма во режија на Ане Зохра Берахед. Наменето за публика од над 12 години. „Радикален филм, нефер, трауматизирачки, неверојатно тажен , искрен и добар“. Добитник на Германската филмска награда за 2017 – сребрена награда во категоријата за најдобар игран филм. во 20 часот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи