По САД и Израел се повлекува од УНЕСКО

Facebook
Twitter
Email
Print

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во соопштение го поздрави потегот на САД да се откажат од членството во УНЕСКО  и најави дека и Израел се подготвува за тој чекор.

 

„Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за државата да се повлече од членството во УНЕСКО, по чекорот што го презеде САД, соопштија од кабинетот на Нетанјаху.

 

И САД и Израел го напуштаат УНЕСКО поради како што наведуваат „антиизраелските“ ставови на организацијата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи