Расте бројот на мигранти кои пристигнуваат на грчките острови

Facebook
Twitter
Email
Print

Состојбата на грчките острови станува критична со зголемувањето на бројот на мигранти. Главната мигрантска рута во Грција води преку Турција кон некој од поголемите грчки острови блиску до турскиот брег, како што се Кос или Лезбос, по што мигрантите се сместуваат во кампови или се обидуваат да се префрлат до Атина, објавува грчкиот весник „То Вима“.

 

Според весникот, бројот на мигранти во прифатните центри е над 13.700 лица, а на островите ја нема потребната инфраструктура за нивно згрижување. Стотици лица се уште се сместени во шатори и покрај тоа што зимата е на прагот.

 

Бројот на новопристигнати мигранти во Грција изнесувл околу 1.500 во август и пораснал на 2.428 во септември.

 

Освен на островите близу брегот на Турција, Грција има уште над 45.000 бегалци и мигранти сместени во 50-ина кампови во близината на Атина и на северот на земјата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи