Почувствуван земјотрес во Битола, Ресен и Охрид

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Денеска во 11 часот и 55 минути е регистриран земјотрес чиј епицентар се наоѓаше на 140 километри јужно од Скопје, во соседна Грција.

 

Земјотресот беше со  магнитуда од 4,2 степени по Рихтер.

 

Земјотресот беше почувствуван во југозападниот дел од земјава и тоа, во Битола и околината со интензитет од 4 степени според европската макросеизмичка скала, додека во Ресен и во Охрид овој земјотрес беше почувствуван со нешто послаб интензитет, односно 3 степени според истата скала.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи