ВИДЕО : Навреме и без проблеми се отворени сите гласачки места во Прилеп

Утрово точно во 7 часот навреме беа отворени сите 142 избирачки места во Општина Прилеп. 64.924 граѓани денеска ќе можат да го остварат своето право на глас, избирајќи помеѓу 2-јца кандидати за градоначалник и 3 советнички листи. Претседателката на ОИК, Каролина Шукуроска вели дека изборниот процес засега тече нормално.

 

 

„Во Прилеп отворени се сите гласачки места, според досегашните иинформации гласачкиот процес се одвива непреченo и немаме информации за било какви нарушувања“, вели Каролина Шукуроска, претседателката на ОИК во Прилеп.

 

„Гласачкото место 1403 е отворено точно навреме во 7 часот, гласањето ќе се одвива до 19 часот, а на ова избирачко место ќе гласаат 771 лица“, кажа Ангелка Бајракоскка, претседател на избирачко место 1403.

 

Граѓаните велат дека очекуваат мирни, фер и демократски избори.

 

„Го остваривме своето право на глас, очекуваме мирни, фер и демократски избори и да победи подобриот“, рекоа дел од анкетираните граѓани.

 

Гласањето навреме започна и на сите 13 избирачки места во Општина Кривогаштани каде се запишани вкупно 4.858 граѓани кои ќе се определуваат за еден од 2-јцата кандидати за градоначалник и за една од 3-те советнички листи.

 

Во Крушево своето право на глас денеска ќе може да го остварат 8.064 избирачи на 22 гласачки места кои ќе одлучуваат за еден од 2-јцата кандидати за градоначалник и за една од 7-те советнички листи.

 

Гласањето засега мирно се одвива и навреме се отворени 40-те избирачки места

во општина Долнени каде денеска ќе гласаат 11.520 граѓани со право на глас, кои ќе одбираат помеѓу еден од 7-те кандидати за градоначалник и за една од 9-те советнички листи.

 

Гласачките места навреме се отворени и во Македонски Брод. 5.258 избирачи

таму ќе гласаат на 45 избирачки места. Ќе се избира помеѓу 4 кандидати за градоначалник и 15 советнички листи.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи