Голем скок на македонската репрезентација на ФИФА ранг листата

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од дури 18 места на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска. Македонија сега се наоѓа на 85-тата позиција со 410 поени.

 

Прогресот на „црвено-жолтите“ се должи на ремито со Италија (1:1) во Торино и победата над Лихтенштајн (4:0).

 

Ова претставува најдобар пласман на листата за нашата репрезентација по август 2014 година кога бевме на 76. позиција.

 

Добриот рејтинг ни донесе и ноистелско место во Лигата на Нациите преку која можеме да обезбедиме директен пласман на следното Европско првенство.

 

Следното рангирање Светската фудбалска асоцијација ќе го изврши на 23 ноември.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи