ДИК ги одби сите приговори за изборите

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

На седницата која завршила утрово Државната изборна комисија ги одбила сите поднесени приговори поднесени за првиот круг од локалните избори што се одржаа во неделата, ова го изјави портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска.

 

До ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори од кои 43 имаше поднесено ВМРО-ДПМНЕ, но пред почетокот на вчерашната седница беа повлечени три и еден во текот на седницата. По еден приговор поднесоа и ТМРО, Алијансата на Албанците и Левица.

 

Против одлуката на ДИК може да се поднесе тужба до Управниот суд, во рок од 24 часа од приемот на решението, а Управниот суд, пак, по приемот на жалбата, должен е да донесе одлука во рок од 48 часа.

 

Вториот круг на локалните избори ќе се одржи на 29 октомври.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи