„Мирор“: Озил преминува во Манечестер Јунајтед

Facebook
Twitter
Email
Print

Еден од најдобрите асистенти во историјата на Премиер лигата и Бундеслигата, Месут Озил им открил на соиграчите дека ќе си замине од клубот за време на зимскиот преоден рок, пренесуваат англиските медиуми.

 

Германскиот интернационалец Месут Озил во јануари дефинитивно ќе си замине од Арсенал, а веќе открил дека негов следен клуб ќе биде Манчестер јунајтед. Ова секако ќе биде нов удар за „топчиите“, откако во минатото и Робин ван Перси го напушти клубот и направи трансфер на „Олд трафорд“.

 

Договорот на Озил со Арсенал истекува следното лето. Бидејќи не се договори за нов, клубот одлучил да го продаде за да заработи нешто и Озил уште во јануари би можеле да го видиме во дресот на Јунајтед.

 

Доколку се оствари овој трансфер, Арсенал би останал без двајца клучни фудбалери, бидејќи и Алексис Санчез најавува дека сака да си замине од Лондон, во потрага по трофеи и повисока плата. Тој и Алексис Санчез се наоѓаат во плановите на двата тима од Манчестер, Сити и Јунајтед, кои по осум кола ја предводат Премиер лигата.

 

Германецот во Арсенал пристигна во 2013. година од Реал Мадрид и во 167 натпревари постигна 32 гола.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи