Први обвиненија за руското мешање во американските претседателски избори

Facebook
Twitter
Email
Print

Американската федерална порота во Вашингтон ги издаде првите обвиненија во истрагата за наводното руско мешање во изборите на САД во 2016 година, предводена од специјалниот истражител Роберт Мулер, објавија американските медиуми.

 

Обвиненијата се запечатени по налог на федерален судија и не е позната нивната содржина, а секој кој се соочува со обвинение може да биде уапсен во понеделник.

 

Мулер води истрага поради наводни нелегални контакти со Русија од страна на изборниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп, како и поради сомневања за руски хакерски напади во полза на Трамп. Според американските медиуми, специјалниот иследник се интересирал и за околностите кои довеле до отпуштање на првиот советник на Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин, како и на поранешниот шеф на ФБИ, Џејмс Коми.

 

Трамп го отпушти Коми на почетокот на мај, а подоцна отказот го доведе во врска со истрагата за руските врски. По отказот за Коми, Министерството за правда на САД го назначи Роберт Милер за специјален иследник.

 

Милер во рамките на истрагата иницираше создавање Голема порота, која заседава тајно, може да собира доказен материјал, да сослушува сведоци под заклетва и, како што сега тврди Си-Ен-Ен, да покренува обвиненија.

 

Трамп ги отфрли обвинувањата дека неговиот штаб соработувал со Русите и ги осуди истрагите како прашање на лов на вештерки.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи