„Into the darkness“, фотографија на Марјан Темовски од Прилеп доби трето место на ЕХО Фестивалот

„Into the darkness“, фотографија на Марјан Темовски од Прилеп е избрана меѓу трите најдобри фотографии на конкурсот на ЕХО Фестивал на планински филм.

 

„Благодарност до жирито за изборот! Желбата со конкурирањето ми беше пештерите да се застапени на конкурсот. Ова е повеќе од што очекував“, пишува на својот ФБ профил Темовски.

 

Честитки за наградата до Темовски и од редакцијата на Инфо Компас.

 

Другите награди од ЕХО Фестивал на планински филм за фотографија се :

 

1. место – Karadzica Peaks Автор: Доријан Миловановиќ

 

Наслов: Karadzica Peaks
Автор: Доријан Миловановиќ

 

2. место – At 6AM/Во 6 часот наутро Автор: Елена Маркова

 

Наслов: At 6AM/Во 6 часот наутро
Автор: Елена Маркова

 

3. место – Into the darkness Автор: Марјан Темовски

 

Наслов: Into the darkness
Автор: Марјан Темовски

 

Трочленото жири кое работеше на филмскиот сегмент од фестивалот составено од Ендру Гудспид, Професор Др. Ферид Мухиќ и Влатко Галевски, пак, имаше задача да ги одбере најдоброто кратко видео од конкурсот, како и најдобрите краткометражни и долгометражни филмови.

 

Најдобро кратко видео – „Очи” – Александар Панајотов

 

 

За најдобро видео беше одбрана инспиративната и длабоко емиционална приказна која се обработува во видеото насловено како „Очи” на Александар Панајотов, а специјална одлика доби видеото HIKE & FLY на Горан Кузмановски.

 

Специјална одлика – HIKE & FLY Горан Кузмановски

 

 

 

 

За најдобар краткометражен филм беше избран фантастичниот Being Hear на Палмер Морс, а Гранд При наградата за најдобар долгометражен филм ја доби Одметник – легендата за Фред Беки на режисерот Дејв О’Леск. Специјална одлика доби филмот Во Гора на Енди Колет со кој и беше затворено ова издание на ЕХО.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи