Германија ќе оствари суфицит од 14 милијарди евра

Германија годинава би можела да урне рекорд и да оствари буџетски суфицит од 14 милијарди евра во 2017 година, објави германскиот магазин „Шпигел“.

 

„Шпигел“ вели дека овој суфицит ѝ овозможил на владата да ги покрие трошоците од историскиот договор за складирање на нуклеарниот отпад, кој надминува 7 милијарди евра, како и 6,7 милијарди евра трошоци за мигрантите.

 

Со ова Германија нема да има потреба да ги користи државните резерви, кои изнесуваат 20 милијарди евра, а кои се обезбедени во текот на 2015 година, кога стигна и најголемиот бран бегалци и мигранти во Германија

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.