Германија ќе оствари суфицит од 14 милијарди евра

Facebook
Twitter
Email
Print

Германија годинава би можела да урне рекорд и да оствари буџетски суфицит од 14 милијарди евра во 2017 година, објави германскиот магазин „Шпигел“.

 

„Шпигел“ вели дека овој суфицит ѝ овозможил на владата да ги покрие трошоците од историскиот договор за складирање на нуклеарниот отпад, кој надминува 7 милијарди евра, како и 6,7 милијарди евра трошоци за мигрантите.

 

Со ова Германија нема да има потреба да ги користи државните резерви, кои изнесуваат 20 милијарди евра, а кои се обезбедени во текот на 2015 година, кога стигна и најголемиот бран бегалци и мигранти во Германија

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи