За еден наставен предмет ќе има повеќе учебници

Facebook
Twitter
Email
Print

Министерството за образование ќе го менува Законот за учебници за основно и средно образование објавено е на Единствениот електронски регистар на прописи, ЕНЕР. Целта на промените е да се зголеми бројот на одобрените учебници за еден наставен предмет, осовременување на одобрените учебници за употреба во основните и средните училишта и подобрување на квалитетот на учебниците.

 

Ќе се менува и Законот за високото образование. Министерството предвидува реформи за автономијата за високообразовните установи, наставно-научниот кадар, квалитетот, финансирањето, студиските програми.

 

Целта на промените во Закон за средното образование е подобрување на воспитно-образовниот процес во средните училишта, подобрување на условите за работа на наставниот и друг кадар во училиштата, поедноставување на одредени административни процедури, подобрување на начинот на водењето на педагошката евиденција и документација, како и други реформи, а со цел на генерално зголемување на квалитетот на средното образование.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи