„Дуинг бизнис“: Македонија 5-та во Европа и 11-та во светот

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонија е рангирана на 11-то место во најновиот извештај на „Дуинг бизнис“. Ова е пад за едно место од минатогодишниот извештај, кога Македонија беше на 10-то место во групата најдобри држави за водење бизнис во светот.

 

Во извештајот на Светска банка за Македонија се наведува и дека оценката за земјава е намалена од ланската, откако аналитичарите на Светска банка не забележале ниту една реформа во изминатава година.

 

Македонија останува на 5-то место во Европа, веднаш позади Данска, Обединетото Кралство, Норвешка и Шведска.

 

Во топ 20-те држави на новиот извештај има 18 високо развиени економии кои се едни од најнапредните држави во светот и 2 средно развиени држави, односно Грузија и Македонија.

 

Во најновиот извештај „Дуинг бизнис“, Македонија е на 4-то место за заштитата на помалите инвеститори и на 12-то место за добивање кредит, што е подобрување од минатогодишниот извештај. Послабо е оценета за добивање градежни дозволи, на 26-то место, и почнување на бизнис на 22-то место.

 

Извештајот „Дуинг бизнис“ влијае врз одлуките на идните инвеститори во државите што се оценуваат. Во најновиот извештај, Македонија сè уште е една од најдобро рангираните држави во Европа. Има промена и на првото место, сега Нов Зеланд е пред Сингапур.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи