Њујорк го укина најбизарниот закон

Facebook
Twitter
Email
Print

Пратениците во Њујорк гласаа за легализирање на танцување во барови и ресторани укинувајќи го 91-годишниот Закон кој се забранува танцување во голем дел на градските места за излегување.

 

Од 1926 година во Њујорк не е дозволен танц во барови и ресторани кои немаат дозвола за кабаре.

 

Критичарите наведуваат дека т.н. кабаре Закон бил расистички и насочен против црнечките џез-клубови во Харлем. Помалку од сто ресторани и барови во Њујорк имаа кабаре лиценци за што е потребно одобрение од повеќе градски служби.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи