ВИДЕО : Апокалиптични сцени од поплавите во Грција

Facebook
Twitter
Email
Print

Пет лица загинаа, а четири се исчезнати во поплавите кои синоќа ја зафатија Грција во близина на Атина.

 

Поради поплавите затворени се и повеќе училишта, а многу луѓе се заглавени во своите домови и автомобили.

 

 

Патиштата во Неа Перамос, кој се наоѓа на 27 километри западно од Атина, се претворени во реки од кал, а во исто време градоначалникот Григорис Стамулис за телевизијата Антена изјави дека „практично целиот град е поплавен“.

 

Тој додаде дека во тек се спасувачки операции за извлекување на луѓе кои се залавени во нивните автомобили и домови, додавајќи дека верува оти никој не е во животно загрозувачка опасност.

 

Во меѓувреме се спасени 12 луѓе од автобус кој бил заглавен на мост.

Грчките телевизии емитуваат снимки од луѓе кои од поплавата избегале на балконите и крововите од своите домови, додека властите добиле 160 повици за помош.

 

Грција вчера прогласи вонредна состојба на островот Сими кој беше зафатен од бура поради која беше прекината струјата и водата, многу домови беа поплавени, и голем број возила завршија во морето.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи