Во Турција приведен 51 наставник поради наводна поврзаност со Ѓулен

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Турските власти издадоа налози за апсење на 107 наставници поради наводна поврзаност со исламистичкиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а официјална Анкара го обвинува за организирање на минатогодишниот обид за државен удар.

 

По издавањето на налозите, во Анкара е приведен 51 наставник, а, како што наведуваат медиумите, операцијата за апсење на останатите наставници се уште трае.

 

Претходно наставниците се суспендирани од работните места. (МИА)

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи