ЕУ го усвои новиот систем за гранични контроли

Facebook
Twitter
Email
Print

Советот на ЕУ соопшти дека денеска се прифатени правилата за воведување на постојани проверки при преминување на надворешните граници на Унијата.Се очекува новиот систем, кој предизвика и промена на Шенгенскиот кодекс, да стапи во сила до 2020 година.

 

Во системот ќе бидат впишувани инфомрации за луѓето кои ги преминуваат надворешните граници на ЕУ, како и за случаите кога ќе биде одбиен влез во Унијата. Се очекува новиот систем да помогне во борбата со тероризмот и воспоставувањето на правилата за визи.

 

Системот ќе се спроведува за граѓани на држави надвор од ЕУ. Базата ќе се полни со лични информации за патниците, нивните патни документи и биометриски инфомрации во кои спаѓаат отпечатоци од четири прсти и фотографија.

 

Информациите ќе се чуваат пет години за странците, кои го надминале рокот за претстој во ЕУ и три години за останатите.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи