Меркел не успеа да формира влада

Facebook
Twitter
Email
Print

Канцеларката на Германија, Ангела Меркел, синоќа изрази жалење поради тоа што пропаднале обидите за формирање на Влада и формираење на т.н. коалиција „Јамајка“. Таа изјави дека денеска ќе се сретне со претседателот Франк-Валтер Штајнмаер кого ќе го информира дека не успеала да се договори за владејачка коалиција со Слободните демократи и Зелените.

 

Одлуката на Меркел да се сретне со шефот на државата, кој има надлежност да свика нови избори, веројатно е знак дека таа нема да се обиде да предводи малцинска влада со Зелените.

 

Претходно лидерот на Слободните демократи, Кристијан Линднер изјави дека тие се повлекуваат од преговорите, нагласувајќи дека „подобро е да не се владее, отколку да се владее лошо“.

 

Исто така и лидерот на Социјалдемократска партија на Германија (СПД), Мартин Шулц, синоќа потврди дека неговата партија нема да учествува во нова широка коалиција со блокот на Христијанско демократската унија и Христијанско социјалната унија (ЦДУ/ЦСУ).

 

„Избирачите ја отфрлија широката коалиција“, изјави Шулц на регионална партиска конференција во Нирнберг, пред да биде објавено дека не успеаја преговорите за формирање на т.н. „Јамајка“ коалиција меѓу ЦДУ/ЦСУ, Слободната демократска партија (ФДП) и Зелените.

 

Шулц во петокот рече дека ако преговорите не успеат, треба да се одржат нови избори.

 

По парламентарните избори во Германија на 24 септември, СПД, која сега е дел од големата коалиција со ЦДУ/ЦСУ, соопшти дека ќе премине во опозиција.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи