Во Русија е откриен древен град стар 5.000 години

Facebook
Twitter
Email
Print

Медиумите локацијата на овој град веќе ја пишуваат како „рускиот Стоунхенџ“. Градот се наоѓа во јужен Урал покрај границата со Казакстан. Се претпоставува дека станува збор за древно население кое живеело во заштитни кружни ѕидови.

 

Двете големи кружници на градот содржат и улици со централен плоштад. Наоѓалиштето е откриено во 1987-та година, иако постојат докази дека е проучувано и многу порано.

 

Се претпоставува дека градот е изграден пред околу 5000 години.

 

Медиумите го нарекоа „Градот со кукест крст (свастика)“, затоа што токму овој древен знак е интегриран во геометријата. Тоа и не чуди, затоа што се претпоставува дека ова го изградиле Ариевците.

 

Археолозите на оваа градба и препишуваат астро-археолошко значење, па поради таа причина го нарекоа и опсерваторија. Градот Аркаим може да се нарече и софистициран истражувачки центар на древните народи.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи