Откриена свастика под фудбалски терен во Хамбург

Facebook
Twitter
Email
Print

Бетонска свастика со димензии четири по четири метри била откриена при извршување на градежни работи на еден фудбалски терен во германскиот град Хамбург.

 

Свастиката била пронајдена на 40 сантиметри под земјата и се верува дека била основа за некој споменик.

„Тука на местото на ова фудбалско игралиште во минатото се наоѓал нацистички споменик. Свастиката е толку голема што машините кои моментално ги користиме не се моќни да ја ископаат. Затоа ќе мора да се употребиме пневматски машини за да се разбие во помали парчиња“, вели Јоаким Ширмер, директорот на спортскиот клуб на кој му припаѓа игралиштето.

 

Се очекува свастиката да биде отстранета во најбрз можен рок.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи