Барса денес слави 118 години постоење

Facebook
Twitter
Email
Print

Денес свој 118 роденден слави великанот на шпанскиот и светскиот фудбал, ФК Барселона. Фудбалскиот клуб Барселона, или популарно Барса е основана на 29 ноевмри 1899 година.

 

Основана е од страна на швајцарски, англиски и каталонски фудбалери, кои биле предводени од Жоан Гампер. Службена химна на Барса е „Cant del Barca“, а нејзини автори се Jaumea Picasa и Josepa Marije Espinasa.

 

Барселона во 2009 година стана првиот клуб во Шпанија кој ја освоил тројната круна, односно Ла Лига, Кралскиот куп и Лига на Шампиони. Истата година Барселона стана и првиот фудбалски клуб во историјата кој ги освоил сите 6 натпреварувања во кои учествувал.

 

Барселона по основањето играла на стадионот Camp de la Industria кој што имал капацитет од 6 000 места. Со развојот на клубот и зголемувањето на бројот на навивачи, на 28 март 1954 година започнува со изградба Камп Ноу, чиј капацитет денес е 99 354 места.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи