Пјонгјанг : Лансирана е ракета со дострел до САД

Facebook
Twitter
Email
Print

Севернокорејската државна телевизија објави дека ракетното тестирање кое што го изврши Пјонгјанг било на нов тип интерконтинентална балистичка ракета „Хвасон-15“ со дострел до САД.

 

Балистичката ракета „Хвасон-15“ може да носи нуклеарна боева глава и има дострел до целата територија на САД, а тестирањето било извршено по лична наредба на лидерот Ким Јонг-ун.

 

Ова е најмоќната ракета на Северна Кореја досега, со оглед на тоа што за 53 минути прелетала 950 километри и достигнала висина од 4.475 километри.

 

Денеска ќе биде одржан итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации за Северна Кореја откако таа земја истрела интерконтинентална ракета. Состанокот е свикан по барање од САД, Јапонија и Јужна Кореја. Јапонскиот премиер Шинзо Абе рече дека станува збор за акт на насилство кој не може да се толерира. Американскиот секретар за одбрана Џим Матис пак изјави дека со последното лансирање Северна Кореја го загрозува светскиот мир.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи