СЗО: Единаесет проценти од лековите во земјите во развој се фалсификувани

Facebook
Twitter
Email
Print

Светската здравствена организација соопшти дека околу 11 отсто од лековите во земјите во развој се фалсификувани, и дека тие се веројатно причина за смрт на десетина илјади деца од болести како што се маларија и воспаленија на белите дробови.

 

Ова е прв обид СЗО да го процени и да го разгледа овој проблем. Експертите разгледале 100 студии за над 48.000 лекови. Речиси 65 отсто од фалсификуваните лекови ги сочинуваат лековите за лечење на маларија и бактериски инфекции.

 

Научниците кои ги ангажирала СЗО од Универзитетот во Единбург проценуваат дека меѓу 72.000 и 169.000 деца починале од воспаление на белите   дробови откако примиле лажни лекови.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи